Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Migracja Horizon Workspace 1.8.1 do Horizon Workspace Portal 2.0

| 0 comments

VMware Horizon with View 6.0 został właśnie zaprezentowany, pod tą dziwną nazwą ukryty został też nowy VMware Horizon Portal 2.0. W związku z tym, na tym Blogu, nie mogło zabraknąć wpisu na temat wykonania stosownego upgrade! Zgodnie z informacjami zawartymi w uwagach do wydania, jedyną wspieraną ścieżką migracji jest podniesienie wersji 1.8.2 do wersji 2.0. Pierwszy problem polega na tym, że wersja 1.8.2 nie istnieje oficjalnie (dane na dzień 2014.06.24). Drugi problem polega na tym, że wraz z wersją 2.0 “Horizon Files” (data-va) zostają wydzielone (porzucone?) z Horizon Workspace Portal 2.0. W środowisku produkcyjnym wstrzymałbym się z upgrade do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Jednak zgodnie z oficjalną dokumentacją, wspieraną ścieżką migracji jest… z 1.8 do 2.0! Dlatego w labie można spokojnie przećwiczyć upgrade. Całą procedurę należy zacząć od zatrzymania całego vApp i wykonania na nim migawek (włączając w to zewnętrzną bazę danych jeśli jej używamy). W kolejnym kroku, jeśli używamy Horizon Files, musimy zgodnie z tym KB, wyeksportować pliki z data-va i znaleźć dla nich inną przystań. Możemy też zignorować data-va, w trakcie podnoszenia wersji, data-va zostanie odłączona od portalu i będziemy mogli ją bezpiecznie usunąć.

up6

W związku z wymienionymi problemami/wątpliwościami jedyną dostępną możliwością wykonania upgrade jest skorzystanie z opcji “prepare Local Web Server” (online, na stronie vapp-upgrade paczki nie są wykrywane). Czyli musimy na początku ściągnąć ze strony vmware.com plik horizon-workspace-2.0.0.2000-1885638-updaterepo.tar. Następnie przygotować serwer www (zgodnie z dokumentacją) i tam wkopiować zawartość updaterepo.

W kolejnym kroku logujemy się do maszyny configurator-va, przechodzimy do katalogu /usr/local/horizon/lib/menu i w skrypcie updatelocal.hzn maskujemy jedną linię:

up3

Przyczyna tego kroku jest jedna, updaterepo nie zawiera plików update dla data-va i nie pozwoliłby zmienić adresu zawierającego pliki z nowszymi wersjami (polecenie /usr/local/horizon/lib/menu/updatelocal.hzn seturl http://server/vapp). W kolejnym kroku wykonujemy następującą komendę:

up0

Jak widać, repozytorium zostało poprawnie wykryte a jego zawartość sprawdzona. Możemy przystąpić do wykonania upgrade:

up1

up2

Skrypt wykonał się poprawnie, teraz należy zrestartować całego vApp Horizon Workspace. Po restarcie należy sprawdzić wszystkie instalacje connector-va czy konfiguracja jest taka jak być powinna. W ostatnim kroku należy zainstalować nowe wersje klientów, tym razem na maszynie service-va a nie data-va:

up4

Następnie restartujemy Tomcata poleceniem: “service tcServer restart” a naszym oczom po chwili ukazuje się komunikat:

up5

I to wszystko, upgrade wykonał się całkowicie poprawnie. Czy warto wykonać upgrade? Wg. mnie, warto. Podstawową nowością jest zintegrowanie wsparcia aplikacji 64-bit w kliencie (znika konieczność kopiowania bibliotek). No i oczywiście pełne wsparcie dla VMware Horizon 6 with View Hosted Applications (jak ja kocham te nowe nazwy).

English

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.