Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

VMware Appliance (SuSE) – Instalacja dodatkowego oprogramowania.

| 0 comments

Coraz więcej produktów VMware wychodzi pod postacią gotowych do wgrania i uruchomienia kontenerów zwanych z angielska Appliance. Wszystkie one bazują na różnych odmianach dystrybucji SuSE Linux Enterprise i są dość mocno okrojone pod względem funkcjonalności samego linuksa. Zainstalowane jest tylko to, co jest potrzebne do działania danej aplikacji. Jest to słuszna koncepcja która zakłada, że użytkownik nie powinien “mieszać”, tak aby nie zepsuł środowiska uruchomieniowego aplikacji. Niestety często brakuje nam danego programu tak bardzo, że aż musimy go sobie doinstalować. Ja zostałem zmuszony do doinstalowania polecenia zip do vRealize Hyperic 5.8.4 appliance.

hype6

Cała procedura jest bardzo prosta i zajmuje mniej niż minutę. Zaczynamy od sprawdzenia jaką wersję dystrybucji SuSE mamy zainstalowaną (polecenie cat /etc/SuSE-release).

hype1

Znając wersję możemy dodać odpowiednie repozytorium pakietów poleceniem:

zypper addrepo –f http://download.opensuse.org/distribution/11.3/repo/oss/ opensuse

hype2

Przed kolejnym krokiem musimy skonfigurować serwer proxy (jeśli go używamy w naszym środowisku).  W SuSE Linux Enterprise opcje związane z proxy znajdują się w pliku /etc/sysconfig/proxy

hype3

W tym momencie możemy odświeżyć repozytorium pakietów poleceniem zypper refresh (akceptujemy dodanie nowego klucza “a”).

hype4

Pakiety instalujemy poleceniem zypper install “pakiet” (analogicznie szukamy, zypper search “pakiet”).

hype5

Opisana procedura jest całkowicie bezpieczna ale należy stosować ją z dużą dozą rozsądku. Instalacja dużego pakietu który podmieni połowę systemowych bibliotek może skończyć się ponowną instalacją całego appliance.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.