Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Veeam Backup – Consolidation is needed (unable access file since it is locked)

| 0 comments

Niedawno zakupiliśmy Veeam Availability Suite v8 w wersji Enterprise, rozwiązanie bardzo nam się podoba, jest proste i skuteczne. W dobie aplikacji pisanych w Javie pozytywnie wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na zasoby i szybkością działania. Na osobną pochwałę zasługuje Veeam Backup, w środowisku View osiągnęliśmy współczynnik deduplikacji x3,7 (na “grubych” maszynach przeznaczonych dla programistów). Jesteśmy też posiadaczami rozbudowanej chmury prywatnej opartej o vCloud Director, możliwość bezpiecznego wykonania backupu tego środowiska ma dla nas ogromne znaczenie (a taką funkcjonalność ma Veeam Backup).

veeam4

Ostatnio po wykonaniu kilku backupów zauważyłem (dzięki Veeam ONE), że kilka maszyn zarządzanych przez vCloud Director pokazuje komunikat “Virtual machine disks consolidation is needed”. Niestety próba wykonania konsolidacji dysków kończy się następującymi komunikatami (An error occurred while consolidating disks: msg.snapshot.error-DISKLOCKED, An error occurred while consolidating disks: msg.fileio.lock.):

veeam1

veeam2

Sprawdzenie samych maszyn nie dało rezultatów (brak zablokowanych plików), na rozwiązanie naprowadziło mnie to KB oraz wcześniejsza przygoda z VMware Data Protection (tam wystąpił ten sam błąd). Obydwa rozwiązania, Veeam i vDP, stosują tę samą metodę. Montują dyski backupowanej maszyny bezpośrednio do siebie, tworzą snapshot i z niego kopiują dane. Jeśli któryś z tych procesów zostanie przerwany (np. błąd sieci), backup kończy się błędem a dysk maszyny nie zostaje odmontowany od serwera. Można to sprawdzić bardzo łatwo w ustawieniach danego serwera backupu:

veeam3

Wszystkie przekreślone dyski to pozostałości po nieudanych backupach. Wystarczy je usunąć aby konsolidacja dysków zakończyła się poprawnie.

veeam5

Co ciekawe, w opisywanym przypadku wszystkie backupy vApp z vCloud Director zakończyły się poprawnie! Sam Veeam Backup nie raportował ani jednego błędu związanego z tym zadaniem.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.