Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

vCSA 6 i Synology – Auto Deploy w domowym laboratorium.

| 0 comments

Posiadając w domowym laboratorium minimum dwa hosty ESXi warto się pokusić o skonfigurowanie i uruchomienie usługi vSphere Auto Deploy. Dzięki niej nie będziemy musieli startować hostów z dysków wewnętrznych lub pamięci przenośnych. Wymóg dwóch hostów wziął się z tego, że zawsze musimy dysponować aktywnym serwerem vCenter (ale jeśli uruchomimy vCenter np. wewnątrz NAS Qnap w Virtual Station to możemy ograniczyć się do jednego hosta ESXi). Tej technologii możemy użyć też do uruchamiania zagnieżdżonych ESXi wewnątrz pojedynczego hosta. W tym poście omówię przygotowanie spreparowanego obrazu ESXi (dla serwera typu White Box), skonfigurowanie vCenter Server Appliance 6 oraz NAS Synology pod kątem Auto Deploy oraz przygotowanie profili hostów na potrzeby ESXi.

auto20

Zaczniemy od serwera, White Box czyli typowy składak. W moim przypadku są to dwie maszyny zbudowane w oparciu o procesor AMD K8 (cztery dwu wątkowe jednostki), 32GB Ram oraz kilka dysków wewnętrznych potrzebnych do różnych testów. Całość jest dodatkowo podpięta po iSCSI do NAS Synology. Na dzień dzisiejszy, w związku z usunięciem części sterowników w ESXi 6 przez VMware, na takim zestawie nie zainstalujemy “standardowego” ESXi, musimy go uzupełnić wcześniej o brakujące sterowniki. Procedura jest prosta, sprowadza się do pobrania najnowszej paczki instalacyjnej (ESXi 6 Offline Bundle) oraz skryptu ESXi-Customizer. Za pomocą jednego polecenia przygotowujemy odpowiedni obraz (ja dogrywam online sterownik SATA).

auto3

Ważna informacja, nazwa profilu wewnątrz obrazu jest taka jak nazwa pliku, czyli ESXi-6.0.0-20151004001-standard-customized. Ogromną zaletą przygotowywania własnych obrazów ESXi jest to, że możemy do nich dograć wcześniej dowolny, potrzebny nam sterownik (VIB). Jeśli chcemy na przykład przetestować VMware NSX to musimy się przygotować na minimum dwukrotny restart każdego ESXi w trakcie instalacji odpowiednich komponentów. A w przypadku Auto Deploy wcześniej przygotowany ESXi wstaje z wgranymi wszystkimi sterownikami. Teraz przechodzimy do vCenter, włączenie Auto Deploy odbywa się w sekcji “Administration—>System Configuration—>Services—Auto Deploy”.

auto4

Przechodzimy do sekcji vCenter—>Settings—Auto Deploy i pobieramy plik “TFTP Boot Zip”.

auto5

Pobrany plik TFTP Boot dekompresujemy do wybranego katalogu na Synology (w moim przypadku jest to /Backup/TFTP/AutoDeploy). Logujemy się do Synology DSM, uruchamiamy “Panel sterowania” i w sekcji “Usługi plików—>TFTP/PXE” konfigurujemy ustawienia serwera TFTP. W moim środowisku vSphere nie ma skonfigurowanego serwera DHCP na bazie systemu Windows. Korzystam z wbudowanego w Synology serwera DHCP do rozesłania informacji o dostępnych w sieci serwerach TFTP i odpowiedniej adresacji.

auto8

Pamiętajmy że w takim przypadku na serwerze DNS muszą być przygotowane wcześniej rekordy PTR dla hostów ESXi. Wybieramy moduł ładujący rozruch czyli plik undionly.kpxe.vmw-hardwired.

auto7

Oczywiście możemy zastosować kombinację, serwer TFTP uruchomić na Synology a DHCP na serwerze Windows. Na tym etapie możemy wrócić do vCenter i załadować do usługi Auto Deploy wcześniej przygotowaną paczkę instalacyjną ESXi (offline bundle). Będziemy do tego potrzebowali stacji roboczej z systemem Windows i zainstalowanego vSphere PowerCli. Podłączamy się pod vCenter i za pomocą polecenia Add-EsxSoftwareDepot dodajemy wcześniej przygotowany obraz jako źródło pakietów.

auto1

Następnie za pomocą polecenia New-DeployRule ładujemy obraz ESXi do repozytorium usługi Auto Deploy.

auto2

Za pomocą polecenia Add-DeployRule aktywujemy naszą pierwszą regułę.

auto9

Na tym etapie to wszystko jeśli chodzi o konfigurację Auto Deploy, uruchamiamy hosta i obserwujemy proces ładowania obrazu i startowania ESXi.

auto10

auto12

Jak widać na ostatnim obrazku, tak uruchomiony ESXi wymaga sporo konfiguracji (która po jego wyłączeniu przepadnie). Dlatego w połączeniu z Auto Deploy musimy stosować profile hostów które zawierają w sobie wiele prekonfigurowanych ustawień. Pierwszy profil przygotujemy na bazie ustawień istniejącego hosta. W sekcji “Policies and Profiles—>Host Profiles” tworzymy nowy profil na bazie ustawień działającego ESXi.

auto13

W vSphere 6 zaszło sporo zmian jeśli chodzi o profile hostów, nie ma już pliku odpowiedzi, w tej chwili część zmian wprowadzamy już na etapie przypisywania profilu do hosta.

auto14

Musimy podać kluczowe parametry, jak na przykład iSCSI IQN, które muszą być unikalne dla każdego hosta.

auto16

Po podłączeniu profilu sprawdzamy czy wszystkie ustawienia są poprawne (Check Compliance).

auto18

Zasada tworzenia profili jest taka, że im bardziej różnią się hosty, tym bardziej profil musi być uniwersalny. Im bardziej są podobne do siebie, tym bardziej profil może być szczegółowy. Zmiany wprowadzamy edytując profil, warto zmienić na przykład ustawienia odpowiedzialne za hasło użytkownika root.

auto15

Po wprowadzeniu zmian w profilu klikamy w “Remediate” i wprowadzamy zmiany na poziomie hosta.auto17

Uruchamiamy “Check Compliance”, ESXi został poprawnie skonfigurowany za pomocą profilu.

auto19

Pierwsze przygotowanie profilu może trwać dość długo, opcji do skontrolowania i skonfigurowania jest naprawdę wiele (ale nie należy się zniechęcać). vSphere Auto Deploy w połączeniu z profilami hostów sprawdza się doskonale tak przy zarządzaniu rozbudowanymi środowiskami jak i w domowym laboratorium. Zachęcam do sprawdzenia tej usługi.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.