Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

vCloud Air OnDemand – jak przesłać nasze maszyny w chmury?

| 0 comments

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i zarazem nie jest taka. Na tę chwilę jedyna możliwość to posłużenie się vCloud Connector (wiem, że w trakcie “pisania” jest jego (i vCloud Air Plugin for Web Client) następca, ale pojawi się publicznie dopiero pod koniec roku). Na szczęście, vCloud Connector nie wymaga licencji, jest dostępny za darmo. Przy takiej konfiguracji wykorzystywane będą dwa nody, jeden zainstalowany przez nas, a drugi przez VMware (działający w trybie multisite) w obrębie swojego środowiska vCloud Air. Wszystkimi połączeniami będzie zarządzał nasz serwer.

cloud0

Ze stron VMware ściągamy pliki OVA w wersji 2.7. Po ściągnięciu instalujemy (deploy) vCloud Connector Serwer oraz vCloud Connector Node.

cloud2

cloud3

Jest to standardowa procedura i nie wymaga szczegółowego rozpisywania. Lokalnie zainstalowany node będzie zarządzał komunikacją z naszym vCenter. Zasada jest taka, że dla każdego środowiska jakie chcemy połączyć (czy to jest vCenter czy vCloud Director) instalujemy osobnego noda. Po uruchomieniu noda, logujemy się do jego konsoli zarządzającej https://IP:5480 (admin/vmware) i przystępujemy do konfiguracji (zacznijcie od włączenia synchronizacji czasu w VMware Tools z ESXi). Po pierwsze, ustawiamy właściwą strefę czasową i parametry proxy (jeśli nie mamy bezpośredniego dostępu do Internetu z noda.

cloud4

Następnie musimy zdecydować, czy w komunikacji wewnętrznej będziemy używać SSL (jeśli mamy własne CA, możemy dla noda wygenerować odpowiedni certyfikat), sekcja Node—>SSL->Enable. Posługując się własnymi certyfikatami opcję “Ignore SSL Cert” pozostawiamy wyłączoną. W przypadku użycia samo podpisanych certyfikatów ta opcja powinna być włączona (chyba, że generalnie zrezygnowaliśmy z szyfrowanej komunikacji). Zarejestrowanie noda w vCenter na tym etapie nie wymaga loginu i hasła:

cloud5

Po skonfigurowaniu noda, przystępujemy do konfiguracji serwera. Po kolei ustawiamy właściwą strefę czasową i dostęp do proxy. W sekcji SSL generujemy i instalujemy nowy certyfikat SSL (jeśli zdecydowaliśmy się na szyfrowaną komunikację). Tutaj jest dodatkowy haczyk, oprócz przeprowadzenia całej procedury generacji i instalacji certyfikatu SSL z panelu administracyjnego, musimy zgodnie z tym KB dograć certyfikat CA do globalnego keystore javy (inaczej zderzymy się z komunikatem “vCloud Connector server does not have a trusted SSL certificate. Please install a trusted certificate or disable SSL.”). Samo KB jest trochę przeterminowane, musimy znaleźć plik cacerts i dograć do niego nasz certyfikat CA(dotyczy to i Serwera i Noda). W sekcji Server—>vSphere Client integrujemy się z vCenter poprzez zarejestrowanie pluginu vCloud Connector w (grubym) kliencie vSphere.

cloud6

Teraz przechodzimy do sekcji Nodes i przystępujemy do zarejestrowania naszych końcówek, tej naszej, łączącej nas z vCenter i tej VMware, łączącej nas z vCloud Air. Klikamy “Register Node” i podajemy parametry naszego lokalnego node:

cloud7

Teraz zarejestrujemy końcówkę wystawioną przez VMware, musimy posłużyć się dokumentacją aby określić gdzie mamy się łączyć. W części pierwszej wybieraliśmy nasze Data Center, aby się do niego podłączyć, musimy wybrać właściwy adres noda.

cloud1

Parametry rejestracji przedstawiają się tak (przy braku dostępu do Internetu z serwera włączamy proxy):

cloud9

Jak widzimy, podłączamy się pod vDC naszego vCloud Directora. Musimy podać nazwę naszej organizacji i login oraz hasło jakim się rejestrujemy w vCloud Air. Oznacza to, że jeśli nasze testy przeprowadzamy we wszystkich trzech DC i chcemy się do nich podłączyć, to musimy zarejestrować sobie w serwerze osobno każdego noda z tych DC. Ostatecznie konfiguracja przedstawia się tak:

cloud10

I to by było na tyle jeśli chodzi o spięcie całości. Zanim przejdziemy do vSphere, jedna uwaga. Proces kopiowania maszyn przebiega wieloetapowo, maszyna jest pobierana z vCenter na naszego lokalnego noda, z niego jest przesyłana do zdalnego noda i na końcu, z niego jest instalowana w systemie docelowym. Oznacza to, że musimy zabezpieczyć odpowiednią ilość miejsca na lokalnym nodzie (minimum tyle, ile będzie miała przesyłana maszyna). Procedura nie jest skomplikowana, wystarczy wyłączyć maszynę, zwiększyć ilość miejsca na drugim dysku z 40gb do np. 100gb (uruchomić) i w konsoli maszyny wydać polecenie:

cloud11

Obie maszyny vCloud Connector Server i Node mają prekonfigurowane 4GB RAM, spokojnie można tę ilość zmniejszyć do 2-1GB RAM. Jeśli macie jakiekolwiek problemy z komunikacją między węzłami, ustawcie opcję “Ignore SSL” gdzie się da. Nadszedł czas na doinstalowanie nowego pluginu w vSphere Client i sprawdzenie jak to wszystko działa. Wchodzimy do naszego vCloud Connectora:

cloud12

I po kolei dodajemy w sekcji Clouds nasze chmurki:

cloud13

cloud14

Na tym etapie możemy już przeglądać zawartość vCloud Air:

cloud15

Po tym bardzo długim wstępie możemy wreszcie przystąpić do przesłania naszej własnej VM do vCloud Air.

cloud21

Zanim to jednak zrobimy, najpierw musimy się wrócić do vCloud Air (vCloud Director) i stworzyć nasz własny katalog maszyn (tutaj nazwany Template), oczywiście możemy też skorzystać z domyślnego default-catalog.

cloud16

Maszyna musi być wyłączona (może to być template). Odnajdujemy ją w ścieżce, wybieramy “Copy”, następnie chmurę docelową, nasz nowy katalog, docelowe vDC i pozostałe parametry (możemy np. od razu wykonać deploy maszyny do wskazanego vDC). Na końcu wykonujemy “Validate” i wybieramy “Finish”.

cloud17

Cały proces obserwujemy w vSphere Client (exportowanie i kopiowanie maszyny), trwa to dosyć długo. Można wykupić usługę szybkiego transferu z poziomu vCloud Air i ją skonfigurować na poziomie vCloud Node ale to już jest ekstra koszt w stosunku do naszego vouchera i w testach nie wchodzi raczej w rachubę (nie jest tania ta usługa).

cloud18

cloud19

W momencie gdy cały proces zostanie zakończony, wracamy do vCloud Air i z poziomu naszego katalogu robimy deploy maszyny. Możemy też z poziomu vApp dodać maszynę do istniejącej konfiguracji.

cloud20

Do tej pory pisałem o przysyłaniu maszyn do vCloud Air, ale w samym vCloud Director można maszynę stworzyć, przesłać ISO i zainstalować z obrazu płytki. Wystarczy wejść do naszego katalogu i w sekcji Media&Others wybrać Upload:

cloud24

Następnie z poziomu naszego vApp klikamy w add machine i generujemy nową maszynę na podobnej zasadzie jak w vCenter:

cloud25

Adres IP najlepiej podać z puli statycznej (działa to jak rezerwacje w DHCP):

cloud26

Gdy maszyna zostanie stworzona, podłączamy do niej płytkę i przystępujemy do instalacji.

cloud27

Mam nadzieję, że pomogłem, gdyby coś było nie jasne to służę pomocą (znam vCloud Directora i resztę więc mogę gdzieś się posługiwać zbyt wielkimi skrótami). W następnej części (i ostatniej dopóki nie pojawi się usługa Disaster Recovery w OnDeman) połączymy sieciowo, poprzez VPN nasz Chmury (czyli wykonamy prawdziwą Chmurę Hybrydową).

Oceń ten artykuł:
[Total: 3 Average: 5]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.