Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Upgrade BIG IP F5 a reaktywacja licencji.

| 0 comments

Dzisiaj  w naszym labie postanowiłem podnieść wersję BIG IP F5 VE z 11.5.1 do 11.6 (w związku z wyjściem pierwszego hotfixa 1.0.403). Do tej pory podnosiłem wersję tylko poprzez wgrywanie kolejnych hotfixów do 11.5 (od takiej wersji wystartowałem). Procedura podnoszenia pełnej wersji okazała się mniej standardowa, po restarcie okazało się, że tmm i web gui nie chcą wystartować (niekończący się komunikat “Configuration utility restarting”). Po dłuższym sprawdzaniu znalazłem w logu to:

bigip

Pierwszy raz spotkałem się z  komunikatem “Software version not covered by service agreement.  Reactivate license before continuing”. Dodatkowa informacja “License is not operational (expired or digital signature does not match contents)” może już budzić przerażenie (o ile dotyczyłaby systemu produkcyjnego). Znalezienie właściwego KB nie jest trudne, jak się okazuje, podniesienie wersji oprogramowania o pełen numer wymaga wcześniejszego reaktywowania licencji. Tabela dat wygląda tak:

bigip1

Możemy zawsze sprawdzić swoją własną licencję:

bigip2

Reaktywację można przeprowadzić na dwa sposoby, metoda tradycyjna przez web gui (System—>License—>Reactivate) wymaga od nas powrotu do poprzedniej wersji oprogramowania (z cli przełączamy się za pomocą polecenia switchboot). Gdy F5 ma dostęp do Internetu, metoda przez web gui jest w pełni automatyczna. Drugi sposób to oczywiście linia poleceń, procedura jest zbliżona do opcji “manual” z web gui. Wydajemy polecenie:

grep -i “Registration Key” /config/bigip.license

get_dossier –b ABCDE-ABCDE-ABCDE-ABCDE-ABCDEFG (tu klejamy nasz klucz)

Otrzymaną wartość dossier wklejamy standardowo na stronie https://secure.f5.com/Infopage/index.jsp

Zwróconą zawartość wklejamy do pliku /config/bigip.license (nadpisujemy zawartość, warto sobie zrobić kopię z tego pliku).

Ostatecznie wydajemy polecenie: reloadlic

Po reaktywacji możemy ponownie sprawdzić własną licencję:

bigip3

Data jest wyższa niż ta z tabelki, upgrade można wykonać bez problemu.

Na koniec uwaga, reaktywacja licencji powoduje przeładowanie konfiguracji i czasową (poniżej minuty) niedostępność systemu (w tym tmm). Niestety, w moim przypadku coś się przywiesiło w F5 po reaktywacji (zapętlone komunikaty emerg logger: Re-starting dedup_admin i logger: Re-starting datastor), musiałem zrestartować całą F5. Dlatego uczulam, zaplanujcie sobie dokładnie kiedy wykonacie reaktywację, przerwa może być dłuższa.

Oceń ten artykuł:
[Total: 1 Average: 2]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.