Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

PernixData Management Server Appliance – pytania i odpowiedzi.

| 0 comments

Wraz z premierą PernixData FVP 3.5 i Architect 1.1 udostępniony został, oprócz standardowej wersji, PernixData Management Server Appliance. Ten sposób dystrybucji oprogramowania to ukłon w stronę użytkowników, nie będziemy potrzebowali licencji na Windows Server i MsSQL. Oczywiście dotychczasowa wersja też jest (i nadal będzie) rozwijana. Sposób instalacji i konfiguracji wersji Appliance, jest praktycznie taki sam jak dla poprzednich wersji (z wyjątkiem inicjalnego uruchomienia Appliance).  Samo załadowanie Appliance do środowiska to standardowa procedura, musimy jedynie wybrać odpowiednią wersję.

prnx1

Po uruchomieniu appliance musimy się do niego zalogować (login: pernixdata hasło: pernixdataappliance) i zaakceptować licencję.

prnx2

Uruchomi się konfigurator, podajemy parametry podłączenia pod vCenter (te ustawienia będzie można zmienić później).

prnx3

Sprawdzamy wszystkie ustawienia sieci, możemy też opcjonalnie podać adres proxy.

prnx4

Podajemy konfigurację dla NTP, appliance domyślnie ma wyłączoną synchronizację czasu z hostem ESXi.

prnx5

W ostatnim kroku zmieniamy hasło głównego administratora.

prnx6

Konfiguracja gotowa, możemy przejść do konsoli.

prnx7

Logowanie możemy wykonać jako pernixdata, ale możemy też zalogować się od razu loginem administracyjnym z vCenter do którego się podłączyliśmy w kroku pierwszym (czyli standardowo).

prnx8

I to wszystko, cała reszta, opisana dokładnie tutaj, jest taka sama. W każdej chwili mamy też dostęp do ekranu konfiguracyjnego z poziomu którego możemy wszystkie powyższe ustawienia pozmieniać lub wykonać upgrade samego appliance (pod adresem https://appliance/config). PernixData Management Server Appliance to bardzo dobry kierunek, szczególnie dla zwolenników takiego podejścia do dystrybucji oprogramowania. Pozostaje odpowiedzieć na kilka pytań:

– Czy możliwe jest przeniesienie konfiguracji z wersji FVP/MsSQL do FVP/Appliance?

Odpowiedź: Nie

– Czy możliwe jest przeniesienie licencji z wersji FVP/MsSQL do FVP/Appliance?

Odpowiedź: Tak, należy otworzyć support case w PernixData (dotyczy to też licencji Freedom Edition) i poprosić o zwiększenie licznika aktywacji dla danej licencji (czyli aktywujemy offline jeszcze raz ten sam klucz). Jeśli nie macie konta do otwarcia zgłoszenia to wyślijcie mail na adres “support @ pernixdata.com” (dotyczy to też wersji Freedom Edition) z prośbą o utworzenie konta.

– Czy możliwe jest utrzymywanie różnych licencji dla różnych klastrów FVP na tym samym PernixData Management Server?

Odpowiedź: Licencji tak, nie można jednak podłączyć dwóch różnych vCenter.

– Czy można zmienić certyfika SSL w PernixData Appliance?

Odpowiedź: Oczywiście (zróbcie snapshot przed), należy zalogować się do konsoli Appliance jako pernixdata, w pliku /etc/ssh/sshd_config włączyć logowanie hasłem (usunąć hash w  linii PasswordAuthentication yes) i zrestartować usługę (sudo service sshd restart). Zalogować się po ssh i przejść do katalogu /opt/pernixdata/pernixms/prnxms/conf i umieścić w tym katalogu pliki new-cert i new-key przygotowane według schematu:

Generujemy plik PKCS12 zawierający certyfikat, klucz i certyfikat CA (źródło dowolne, Microsoft CA lub OpenSSL). Plik konwertujemy:

  • openssl pkcs12 -in cert.pfx -clcerts -nokeys -out new-cert
  • openssl pkcs12 -in cert.pfx -nocerts -out key.pem
  • openssl pkcs8 -topk8 -inform PEM -outform DER -in key.pem -out new-key –nocrypt

Po umieszczeniu new-cert i new-key w katalogu config restartujemy usługę Management Service z poziomu https://appliance/conf

prnx9

Nie będę ukrywał, że obydwie moje instalacje PernixData, produkcyjną i testową, przeniosłem od razu do PernixData Management Server Appliance i jestem z tego bardzo zadowolony.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.