Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

PernixData FVP Freedom Edition – Instalacja i konfiguracja

| 0 comments

Pracuję jako Architekt w dziele projektowo wdrożeniowym, przez moje ręce przeszło naprawdę wiele rozwiązań (głównie w ramach testów nowych technologii). Szczerze powiem, że PernixData FVP bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych rozwiązań oferujących funkcję akceleracji odczytów z macierzy dyskowych. Jako jedyne rozwiązanie zapewnia też akcelerację zapisów po stronie serwera. Nie mamy tutaj żadnych wymagań sprzętowych (np. dedykowane karty flash) i działamy w trybie pełnej automatyzacji (wystarczy wskazać Datastore i VM). PernixData FVP 3.0 Freedom Edition jest dostępny za darmo, licencja ogranicza nas do jednego vCenter i do maksymalnie 128GB Cache w RAM (flash nie jest wspierany). Jeśli używacie np. dysków SSD jako VMware vFRC (vFlash) to PernixData dodaje kolejną, ultraszybką warstwę akceleracji!

pernix1

Sama instalacja jest bardzo prosta, zaczynamy od wypełnienia krótkiego formularza na stronie PernixData, po chwili otrzymujemy email z potwierdzeniem założenia konta i zaraz po nim przychodzi kolejny mail z kluczem aktywacyjnym. Po zalogowaniu się do strony PernixData Support możemy pobrać dwa komponenty, Management Server oraz rozszerzenie hosta (VIB) dla odpowiedniej wersji vSphere (od 51. do 6.0).

pernix2

Zaczynamy od wgrania rozszerzenia hosta. Serwer ESXi stawiamy w tryb maintenance, samo rozszerzenie może być zainstalowane za pomocą VMware Update Manager (Uwaga, vUM wykona restart hosta!) lub ręcznie z poziomu konsoli (restart hosta musimy wykonać samodzielnie).

pernix3

PernixData FVP Management Server to oprogramowanie na system Microsoft Windows Server, wymagany jest też Microsoft SQL Server (z autentykacją domenową). Musimy w naszej domenie Active Directory stworzyć użytkownika który będzie lokalnym administratorem na maszynie gdzie zainstalujemy Management Server, będzie miał uprawnienia administratora vCenter i uprawnienia DBO na MsSQL Server. Uruchamiamy instalator, w pierwszym kroku podajemy uprawnienia do vCenter (zostanie zainstalowane rozszerzenie vCenter i plugin do vSphere Web Client).

pernix4

Następnie podajemy serwer MsSQL i nazwę bazy danych.

pernix5

Następnie wybieramy jak Management Server ma być identyfikowany w sieci, jako że w grę wchodzą certyfikaty SSL wybieramy oczywiście nazwę a nie IP (możemy też zmienić porty na inne).

pernix6

Na koniec otrzymujemy informację, że po instalacji wystartuje 30 dniowy okres próbny. Oznacza to, że przez 30 dni będziemy dysponować pełną wersją pozwalająca na akcelerację zapisów! Dopiero po tym okresie możemy wgrać licencję “Freedom Edition”.

pernix7

W tym momencie proces instalacji został zakończony. W najnowszej wersji FVP 3.0 zarządzanie odbywa się z poziomu Management Console dostępnej poprzez przeglądarkę pod adresem https://MGMTSRV:60002. Zanim przejdziemy do konfiguracji całości, podmienimy certyfikaty SSL z samo podpisanych na wystawione przez nasze lokalne CA. Główny certyfikat CA powinien zostać zaimportowany jako “Local Machine” do kontenera “Trusted Root Certification Authorities” na serwerze na którym zainstalowaliśmy Management Server.  Dokładna procedura generowania nowych certyfikatów dla Management Server została opisana tutaj (KB: Creating custom SSL certificates for FVP w sekcji Knowledge portalu support.pernixdata.com), można oczywiście wygenerować parę certyfikat+klucz z poziomu Microsoft CA a następnie odpowiednio przekonwertować plik pkcs12. Przygotowane pliki new-cert i new-key wgrywamy do katalogu Program Files\PernixData\FVP Management Server\Server\conf i restartujemy usługę “PernixData Management Server”.

pernix8

Do konsoli zarządzającej możemy wejść bezpośrednio z vSphere Web Client lub z ww. adresu. Przystępujemy do konfiguracji całości, zaczniemy od przejścia do sekcji PernixData Hub –> Licensing i wystartowania okresu próbnego (jest to niezbędny krok).

pernix9

Okres próbny można uruchomić tylko raz.

pernix10

Na tym samym ekranie możemy sprawdzić status środowiska. Licencja próbna nie stawia przed nami ograniczeń (możemy przetestować karty Flash), jednak licencja “Freedom Edition” ogranicza nas tylko do jednego vCenter i tylko do 128GB cache w RAM. W moim przypadku PernixData FVP będzie akcelerował pojedynczy klaster złożony z czterech hostów. Akceleracja jest włączona (czyli rozszerzenie hosta działa poprawnie).

pernix11

Z głównego menu wybieram FVP i tworzymy nasz pierwszy klaster.

pernix12

Klikamy w nazwę naszego klastra i przechodzimy do sekcji “Configuration” w której zaczynamy od dodania zasobów akcelerujących. W naszym przypadku będzie to RAM.

pernix13

Następnie możemy wybrać czy dodajemy pojedynczo konkretne VM czy też cały Datastore. Ja dodałem wszystkie wolumeny jednocześnie w konfiguracji zawansowanej dodałem do Blacklisty maszyny które nie powinny być akcelerowane.

pernix14

pernix15

Łatwo zauważyć że w ramach testów włączyłem akcelerację zapisów. Aby uchronić się przed błędami i stratami (w przypadku awarii hosta) skonfigurowałem Fault Domain w skład której weszły wszystkie hosty z klastra. Zapisy są kierowane zawsze do dwóch hostów jednocześnie. Gdy okres próbny dobiegnie końca i wgramy licencję “Freedom Edition” będę musiał przekonfigurować klaster tak, aby nie korzystać z akceleracji zapisów. W ostatnim kroku możemy skonfigurować sieć za pomocą której komunikują się pomiędzy sobą hosty. Domyślnie jest wybierana dowolna sieć vMotion, możemy jednak ręcznie wybrać inną (np. dedykowaną), ja pozostałem przy vMotion.

pernix16

Na tym etapie konfiguracja PernixData FVP została zakończona, od tego momentu możemy obserwować efekty. Najciekawsze w FVP jest to, że nie mamy tutaj okresu “wygrzewania”, akceleracja działa od chwili włączenia na pełnych obrotach. Już po chwili możemy w sekcji Reporting oglądać stosowne wykresy:

pernix17

pernix18

Po pięciu minutach od włączenia akceleracji mamy prawie 10GB ruchu na macierzy mniej!

pernix19

Jeśli chodzi o mnie, to bardzo polecam PernixData FVP Freedom Edition, jest to doskonałe rozwiązanie odciążające macierz.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.