Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

PernixData Architect – Analiza i akceleracja pamięci masowej.

| 0 comments

Jeszcze nie tak dawno temu opisywałem instalację PernixData FVP 3.0 (Freedom Edition) a już mamy nową wersję 3.1 która została wzbogacona o rozwiązanie nazwane PernixData Architect 1.0. Czym jest Architect? Jest to rozwiązanie które pogłębia możliwości FVP w zakresie wglądu we wszystkie operacje dyskowe w naszym wirtualnym środowisku. Dodaje do tego pełną analitykę w czasie rzeczywistym i możliwość przewidywania zachowania naszego środowiska w przyszłości. Dodatkowo uelastyczniono zarządzanie zasobami akcelerującymi operacje I/O poprzez wprowadzenie mechanizmu rekomendacji. Nie musimy już na sztywno wybierać maszyn lub całych datastore, teraz Architect wskaże nam maszyny które warto akcelerować. Dzięki temu podniesiemy wydajność całego środowiska mniejszym kosztem. Czym różni się od np. Storage Analytics w vRealize Operations Manager? Daje nam o wiele pełniejszą informację i możliwość szybszego reagowania na to co się dzieje w środowisku.

pernix29

Upgrade do wersji 3.1 możemy przeprowadzić bez problem w wersji Freedom Edition. Architect jest osobno licencjonowanym produktem, po upgrade możemy uruchomić 30 dniowy okres próbny Architecta (bez wpływu na licencję FVP) i sprawdzić czy to rozwiązanie nam pasuje. Zaczynamy od pobrania pliku instalacyjnego Management Server (który zawiera w sobie FVP i Architekta) oraz nowego rozszerzenia hosta.

prnx1

W pierwszej kolejności aktualizujemy rozszerzenie hosta na wszystkich ESXi w naszym klastrze a następnie uruchamiamy instalator Management Server. Ten komunikat możemy zignorować, istniejąca licencja FVP nie zostanie usunięta.

prnx2

Po wykonaniu upgrade logujemy się do konsoli i w sekcji Licensing uruchamiamy okres testowy Architekta (lub wgrywamy naszą własną licencję jeśli ją mamy).

prnx3

prnx4

W tym momencie musimy zrobić sobie przerwę, Architekt potrzebuje około ośmiu godzin na zebranie danych i ich przeanalizowanie. Po włączeniu Architecta łatwo zauważyć zmiany jakie zachodzą w interfejsie, Architect tak na prawdę “przykrywa” część funkcjonalności FVP własnymi, o wiele bardziej rozbudowanymi. W tym poście zrobię szybki przegląd możliwości jakie daje nam Architect. W sekcji Workload mamy podaną informację statystyczną o tym jak funkcjonują nasze VM, dzięki niej, jeśli mamy taką możliwość możemy rozrzucić VM pomiędzy macierzami o różnej wydajności.

pernix23

Bardzo ciekawą funkcją jest VM Performance Plot, dzięki niemu bardzo szybko wychwycimy maszyny które wybijają się ponad średnią.

pernix24

Kolejną funkcją o której już wspominałem są rekomendacje, oprócz wskazywania maszyn, mamy też informacje które sugerują poprawienie konfiguracji ESXi (wydzielenia dedykowanej karty sieciowej obsługującej ruch FVP).

pernix20

W sekcji Inteligence możemy sprawdzić przewidywania ruchu I/O i w GB w środowisku (aktualizowane raz na 8 godzin). W podziale na hosty ESXi.

pernix21

Oraz w podziale na VM, jest to bardzo ciekawa informacja, często możemy nie zdawać sobie sprawy jaki ruch generują różne maszyny. Jak widać w naszym labie prym wiedzie VMware LogInsight i vRealize Operations Manager 6.

pernix22

W sekcji Reporting oprócz znanych już nam informacji z FVP mamy do dyspozycji pogłębioną analizę podaną w czasie rzeczywistym tego co dzieje się z daną maszyną. Takiej informacji nie uzyskacie w jakimkolwiek innym oprogramowaniu.

pernix26

Sekcja Performance Grid dostarcza nam nieograniczoną możliwość porównywania parametrów i analizowania tego co dzieje się z maszyną i środowiskiem w jakim funkcjonuje.

pernix27

Marketingowo PernixData Architect jest określany jako narzędzie wspomagające projektowanie centrów danych, nie do końca mogę się z tym zgodzić. Ja określiłbym to jako pro-aktywne optymalizowanie infrastruktury pamięci masowych. Możliwości jakie niesie ze sobą FVP i Architect są gigantyczne i naprawdę warto go przetestować we własnym środowisku. Jeśli kolejna wersja FVP przyniesie możliwość jednoczesnego wykorzystania RAM i SSD jako akceleratora to uzyskamy możliwość wprowadzenia w naszym środowisku kolejnych warstw typu multi-tier o niespotykanej wręcz skali i wydajności.

pernix28

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.