Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Migracja wirtualnego vCenter

| 0 comments

Od czasu do czasu zdarza się ten moment kiedy trzeba przemigrować działające, wirtualne vCenter. Gdy używamy rozproszonego przełącznika, możemy spodziewać się sporych problemów sieciowych (rozwiązywalnych po paru dodatkowych “kilkach”). Możemy rozróżnić dwie podstawowe przyczyny migracji:

1. Rozbudowa środowiska ESXi, czyli włączamy EVC.

Trzeba mieć wyjątkowe szczęście aby wszystkie nowe hosty były zgodne ze starymi, zazwyczaj nie są. :) Dalej oczywiście sprawdzamy zgodności, robimy nowy klaster z włączonym EVC, migrujemy maszyny i na samym końcu zostaje nam vCenter. Przerejstrowanie, power on, i pierwszy zonk:

Invalid configuration for device ’0′

No tak, bez vCenter na ESXi nie ma dostępu do dytrybucyjnego przełącznika. Rozwiązanie na szczęście jest proste, zgodnie z tym KB należy zalogować się na hosta i przeładować plik vmx (przy wyłączonej maszynie), włączyć i wszystko będzie ok :)

2. Przeniesienie vCenter na nowy klaster, który jest obsługiwany przez to… vCenter

Stawiamy nowe środowisko pod View, wszystko gra ale w końcu decydujemy się przenieść wszystkie maszyny obsługujące to środowisko na właściwe hosty. I tu już nie będzie tak prosto, metoda pierwsza nie zadziała. Należy na wybranym hoście “wyjąć” jedną z kart sieciowych z dytrybucyjnego przełącznika. W następnym kroku robimy “zwykły” przełącznik z tą kartą, we włąściwej sieci i z takim przełącznikiem uruchamiamy vCenter.zwykłyswitch

Gdy vCenter “wstanie”, z jego poziomu rekonfigurujemy maszynę na przełącznik dystrybucyjny a na hoście odwracamy zmiany.

Proste :)


Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.