Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Magiczna partycja czyli “No vmkcore disk partition is available”.

| 0 comments

Spora część serwerów używanych przez nas w Datacenter jest wyposażona w wewnętrzne dyski twarde. Nie są do niczego wykorzystywane. Postanowiłem skorzystać z okazji i przenieść te dyski do naszego labu w celu lepszego przetestowania EMC ScaleIO. Przed fizycznym wyjęciem na każdym serwerze wykonałem procedurę odłączenia (detach). Jak się okazało, w niektórych przypadkach procedura ta kończyła się komunikatem “The device does not contain a diagnostic partition”:

esxi1

 

Najdziwniejsze jest to, że nikt takiej partycji nie zakładał. Zgodnie z tym KB, partycje można zakładać, aktywować i deaktywować z poziomu esxcli. Można też usunąć ją poprzez założenie datastore na “zainfekowanym” dysku z wykorzystaniem całej przestrzeni. Taki datastore później usuwamy i odłączamy dysk (poprawnie).

esxi2

Drugą i lepszą metodą jest wyzerowanie informacji o vmkcore poleceniem:

esxcli system coredump partition set -u

Niezależnie którą metodę wybierzemy, usunięcie wszystkich partycji vmkcore kończy się komunikatem: “No vmkcore disk partition is available and no network coredump server has been configured. Host core dumps cannot be saved”. Rozwiązanie tego problemu jest proste (gdy już zrobimy porządki z dyskami), sprowadza się w zasadzie do jednego polecenia:

esxcli coredump partition set –enable true –samart

esxi5

I to wszystko, najprostsze rozwiązania są najlepsze!

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.