Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Konfiguracja VMware VASA dla macierzy IBM Storwize V7000 (i innych).

| 0 comments

Zadanie wyszukiwarce Google pytania jak w tytule postu (lub jego wariacji) nie zwraca nam zadowalających wyników. Bardzo ciężko jest coś znaleźć w tej materii, co krok po kroku poprowadzi nas do celu, jakim jest skonfigurowanie IBM Storage Provider dla VMware VASA (VMware API’s for Storage Awerness). Gdy człowiek przyzwyczai się do profili macierzowych (tak jak ja) to brak dostępu do VASA jest sporym dyskomfortem. W przypadku macierzy IBM Storwize, DS i XIV (zaktualizowanych do najnowszego firmware) możemy użyć nowego oprogramowania jakim jest IBM Spectrum Control (post dotyczy wersji 2.1.1). Oprogramowanie to dostarcza pełną integrację macierzy IBM z VMware vSphere (5.0 do 6.0) włączając w to plugin dla vSphere Web Client. Całość jest w miarę prosta do skonfigurowania a uruchomienie VMware VASA trwa moment.

ibm11

Na początku musimy przygotować VM z RedHat 6.6, jeśli mamy odpowiedni template to jesteśmy w domu, jeśli nie to czeka nas trochę dodatkowej pracy. Jeżeli mamy aktywny support dla naszej macierzy to logujemy się do IBM FixCentral i ściągamy IBM Spectrum Control Base Edition. Po rozpakowaniu archiwum, w pierwszym kroku instalujemy wszystkie pakiety pomocnicze (rpm –iv *.rpm) a następnie uruchamiamy instalator ./ibm_spectrum_control-2.1.1-3435-x86_64.bin (instalacja trwa moment):

ibm1

W tym momencie możemy zalogować się do Spectrum Control na adres https://IP-FQDN:8443 użytkownik startowy to admin z hasłem admin1! (jeżeli otrzymamy komunikat “Server Error!” to musimy wyłączyć SELinux w naszym RedHat). Jeżeli interesuje nas tylko VASA to musimy zrobić dwie rzeczy, z menu po kolei wybieramy “Storage Credentials” i “VASA credentials”.

ibm2

Storage credentials to użytkownik (o uprawnieniach administratora) i hasło którym IBM Spectrum Control będzie się autoryzował we wszystkich podłączanych macierzach IBM. Dokładnie tak, na każdej macierzy musi być taki sam użytkownik z takim samym hasłem.

ibm3

VASA credentials to użytkownik i hasło jakim wszystkie podłączane VMware vCenter będą się autoryzowały w IBM Spectrum Control.

ibm4

W kolejnym kroku w sekcji “Storage Systems” podłączamy naszą macierz (w moim przypadku jest to nasz laboratoryjna IBM Storwize V7000):

ibm5

Czekamy chwilę, efekt końcowy wygląda tak:

ibm6

Teraz logujemy się do vSphere Web Client, przechodzimy do sekcji vCenter Servers –> Manage –> Storage Providers i dodajemy połączenie do Spectrum Control:

ibm7

Czekamy kilka minut i sprawdzamy czy wszystko jest ok:

ibm8

Możemy od razu sprawdzić czy na skonfigurowanym Datastore widać odpowiednie właściwości:

ibm9

W tym momencie konfigurację VMware VASA dla IBM Storage Provider mamy skończoną. Oczywiście to nie koniec możliwości jakie daje nam IBM Spectrum Control. Przede wszystkim poprzez podłączenie do niego VMware vCenter (jednego lub wielu) możemy zainstalować plugin do vSphere Web Clienta dający możliwość tworzenie i zarządzania Volumenami na macierzy (pule tworzymy z poziomu Spectrum Control).

ibm10

Możemy też podłączyć pod IBM Spectrum Control VMware Orchestratora (jest dostarczany dla niego odpowiedni plugin), możemy też podłączyć Spectrum Control pod VMware Operations Manager (jest dostarczany pak) i z jego poziomu monitorować macierz IBM XIV (Storwize nie jest w tej chwili wspierana).

Oceń ten artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.