Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Konfiguracja sieci dla zagnieżdżonego ESXi 5.5 w vSphere 5.5

| 0 comments

Jesteśmy w trakcie migracji naszego laba (fizycznego) z vSphere 5.1U2 do vSphere 5.5. W zasadzie kończymy, jak zawsze, z przygodami. Jednym z etapów była migracja naszych zagnieżdżonych ESXi 5.5, z tak zwanych “osobistych środowisk testowych”, do nowego, świeżutkiego vSphere 5.5.  Po migracji okazało się, że żaden z hostów nie widzi sieci. Po długim dochodzeniu udało się wypracować model który działa, a przedstawia się on tak (z góry zaznaczam, wszelkie zmiany należy wykonać z poziomu klienta webowego!):

Zakładam oczywiście, że całość jest oparta na przełączniku dystrybucyjnym i VLAN. Na początku należy zmienić karty sieciowe w zagnieżdżonym ESXI z E1000 na E1000E (podnosimy też wersję sprzętu do poziomu 10):

host1

W kolejnym kroku tworzymy nową port grupę, można ją nazwać Trunk, z takimi ustawieniami:

host2

Koniecznie musimy ustawić “Promiscous mode” i “Forget transmit” na “Accept”, tutaj jest dokładnie wyjaśnione dlaczego. Jeśli chcemy, a na pewno chcemy, używać VLAN wewnątrz zagnieżdżonych ESXi, to ustawiamy “VLAN Type” na “VLAN Trunking” w zakresie 0-4094. Takie i tylko takie ustawienie zadziała, w innym wypadku nie będzie sieci wewnątrz naszych ESXi. MTU w przełączniku dystrybucyjnym mamy ustawione na 8976.

Na koniec mogę jeszcze tylko potwierdzić, że zagnieżdżone ESXi przygotowane w vSphere 5.1 bez problemu działają w vSphere 5.5! Uśmiech

English

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.