Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Konfiguracja ESXi 5.5 z Synology Network UPS (NUT).

| 0 comments

W moim domowym labie pojawił się ostatnio pierwszy serwer Esxi. Na razie jest to dość prosta konstrukcja (więc się ją jeszcze nie chwalę), zasoby dyskowe są udostępniane z NAS Synology. Obydwa urządzenia (NAS i ESXi) są podpięte do UPS CyberPower BS650E. Synology w pełni obsługuje UPS (jest podłączony poprzez USB) i potrafi dobrze zareagować na zaniki prądu. A co z ESXi? Tutaj też mamy odpowiednie rozwiązanie. Tym rozwiązaniem jest klient Network Ups Tools dla ESXi przygotowany przez Rene Garcia. Klient jest oczywiście uniwersalny i jest w stanie się podłączyć do dowolnego serwera NUT. W tym poście opiszę podłączenie ESXi do NUT uruchomionego w Synology DSM.

ups0

Na Synology nic nie trzeba instalować, wystarczy sprawdzić czy nasz UPS jest poprawnie obsługiwany i włączyć opcję “sieciowy serwer UPS”.

ups1

ups2

Adres IP to adres naszego ESXi 5.5. W kolejnym kroku ściągamy plik instalacyjny klienta NUT na serwer. Zanim zainstalujesz klienta, zastanów się, czy będziesz mógł wykonać restart ESXi? Restart nie jest obligatoryjny, klient działa od razu. Niestety zawansowane opcje wprowadzane przez instalator są widoczne w ustawieniach ESXi 5.5 dopiero po restarcie. Jeśli nie możemy zrestartować ESXi, musimy właściwe opcje (domyślne) wprowadzić bezpośrednio do pliku upsmon-install.sh. Poprawiamy pierwsze trzy opcje, właściwe uprawnienia są zapisane w pliku /usr/syno/etc/ups/upsd.users w Synology:

esxcfg-advcfg -A NutUpsName -T string -E ‘NUT remote ups name (eg: upsname@nutserver) use space as a separator for multiple upses’ -F ups@nas.piszki.lab
esxcfg-advcfg -A NutUser -T string -E ‘NUT username to connect to remote ups’ -F upsmon
esxcfg-advcfg -A NutPassword -T string -E ‘NUT password to connect to remote ups’ –F secret

Oczywiście nas.piszki.lab to nazwa mojego Synology. Po wpisaniu poprawnych opcji domyślnych instalujemy klienta jako użytkownik root (sh upsmon-install.sh). Po zainstalowaniu logujemy się klientem vSphere na serwer ESXi i w sekcji Configuration—>Security Profile—>Firewall sprawdzamy czy włączona jest reguła dla UPS Mon:

ups3

Jeśli ustawiliśmy opcje w pliku upsmon-install.sh możemy od razu wystartować klienta w sekcji Configuration—>Security Profiles—>Services—>Network UPS Tools:

ups4

Jeśli tego nie zrobiliśmy, to po restarcie możemy przejść do sekcji Configuration—>Advanced—>UserVars ustawiamy właściwe opcje, dla przypomnienia: Domyślne parametry dla Synology to:

ups@IP/FQDN monuser secret

ups5

Wszystkie potrzebne parametry możemy też ustawić z poziomu klienta Web vCenter. Na koniec możemy przetestować z poziomu konsoli ESXi czy wszystko działa poprawnie (poleceniem upsc ups@IP/FQDN):

ups6

W razie problemów polecam długą dyskusję w komentarzach pod postem Rene.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.