Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Integracja VMware Hyperic 5.8.2 i vCenter 5.5 (via Infrastructure Navigator 5.8)

| 0 comments

VMware Hyperic to doskonałe uzupełnienie całej gamy aplikacji służących do monitorowania środowiska vSphere. Jednak w porównaniu do VMware Operations Manager, LogInsight i Infrastructure Navigator, VMware Hyperic jest czymś więcej niż tylko kolejną sondą służącą do zbierania danych (co nie zmienia faktu, że bardzo dokładną sondą). Za jego pomocą można załadować do tcServer lub Apache Tomcat aplikację i ją uruchomić. Można zrestartować automatycznie serwis aplikacji która przestała działać, można uruchomić plany awaryjne zawierające szereg czynności wykonywanych krok po kroku na wypadek awarii. W tym artykule opiszę jedną z niedocenianych funkcji jaką jest integracja vSphere Web Client z VMware Hyperic. Dzięki tej integracji, możliwe staje się instalowanie agentów Hyperica z poziomu Web Clienta, a także monitorowanie ich statusów!

hy0

 

VMware Hyperic 5.8.2 to aktualnie najnowsze wydanie, pliki instalacyjne można pobrać w dowolnej konfiguracji. Ja jednak polecam wersję w postaci gotowego appliance zawierającego komplet (vCenter-hyperic-5.8.2-EE.ova), czyli maszynę z Hypericem i dodatkową maszynę vPostgres na bazę danych. Możemy oczywiście zainstalować serwer Hyperica na systemie Windows, a bazę danych PostgreSQL w dowolnym miejscu i wszystko będzie działać. Jednak jak już wielokrotnie pisałem na tym blogu, i jeszcze nie raz napiszę, VMware skręca w stronę Linuksa, oraz dostarczania produktów jako gotowe, skonfigurowane Appliance. Tam gdzie to już jest możliwe, korzystajmy z tego rozwiązania. Oprócz serwera Hyperic, musimy mieć zainstalowanego i skonfigurowanego VMware Infrastructure Navigator 5.8. Sam VIN jest bardzo fajną usługą, analizuje nasze środowisko i pokazuje w formie graficznej zależności pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Formę graficzną możemy wykorzystać w tworzeniu dokumentacji, ale możliwe jest też eksportowanie tabel zależności w formie plików CSV.

hy7

Dlaczego musimy instalować Infrastructure Navigatora? W tym modelu to VIN dostarcza odpowiednią wtyczkę do vSphere Web Clienta oraz jest repozytorium agentów Hyperica (VIN 5.8.2 zawiera agenty w wersji 5.8.0). Dostarcza też odpowiednie cmdlet w PowerShell za pomocą których Agent jest instalowany i konfigurowany na docelowej maszynie. Proces integracji całego rozwiązania sprowadza się do stworzenia odpowiedniego profilu w vSphere Web Client (sekcja Administration –> Agent Management):

hy8

Sam profil przedstawia się następująco:

hy9

Wszystkie ustawienia są czytelne i wprost przekładają się na parametry jakie będą wpisane do plików agent.properties. Należy przy tym pamiętać, że taka forma instalowania agentów wymusza używanie opcji agent.setup.acceptUnverifiedCertificate=yes, czyli nie jest możliwe posługiwanie się zaufanymi certyfikatami SSL po stronie Agenta (User defined keystore). W 99% środowisk nie będzie to problemem (ja nigdy nie użyłem zaufanych certyfikatów po stronie agenta). Samo zainstalowanie agenta jest już bardzo proste (sekcja Manage –> Hyperic Agents dla całego środowiska lub vAppa):

hy3

Ikonka “Install Hyperic Agent on the selected VMs” (możliwe jest jednoczesne instalowanie agentów na wielu maszynach). Gdy instalacja i konfiguracja Agenta dobiega końca, naszym oczom ukazuje się następujący widok:

hy6

Nowa maszyna pojawia się w vCenter Hyperic (sekcja Auto-Discovery):

hy4

I to w zasadzie koniec, aby zamknąć krąg zintegrowanych komponentów, proponuję przeprowadzić jeszcze operację integrowania Hyperica z vCenter Operations Manager oraz samego Hyperica z vCenter (HQ Server Settings –> vCenter Settings):

hy2

Dzięki temu Hyperic wie, że ma do czynienia z wirtualnymi maszynami. Jaka jest zaleta tak przeprowadzonej integracji? Podstawowa jest taka, że znika konieczność ręcznego instalowania agentów na maszynach (a jest to proces dość męczący). Możliwa staje się też masowa instalacja agentów. W rozbudowanych środowiskach, gdzie vCenter Hypric jest intensywnie używany, możliwość szybkiego sprawdzenia stanu agentów też nie pozostaje bez znaczenia.

ha18

Przydaje się to też wtedy, gdy mamy zamiar używać vSphere App HA.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.