Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Infrastructure Navigator 5.8.2 – Upgrade agentów vCenter Hyperic

| 0 comments

Jak już tutaj wspominałem, VIN 5.8.2 zawiera w sobie pliki agentów vCenter Hyperic w wersji 5.8.0. Już wcześniej próbowałem wgrać tam wersję 5.8.2, ale niestety bez rezultatu. W końcu pojawiło się stosowne KB, jasne i przejrzyste jak poranna mgła. Na szczęście dzięki poprzednim próbom mniej więcej zrozumiałem o co im chodzi i postanowiłem dokończyć ten proces (zresztą ostatnio byłem bardzo blisko sukcesu). Zacznijmy od przygotowania Nowych Agentów. VIN hostuje pliki dla systemów Linuks i Windows w wersjach 32 i 64 bitowych. Stosowne pliki można pobrać bezpośrednio ze strony vmware.com lub “wyciągnąć” z katalogu w którym została zainstalowana pełna wersja serwera vCenter Hyperic (z agentami), dotyczy to obu wersji i tej dostarczanej jako Appliance i tej instalowanej w systemie Windows (hyperic/server-current/hq-engine/hq-server/webapps/ROOT/WEB-INF/hq-agent-bundles). Przygotowanie paczki zawierającej odpowiednie pliki agenta nie jest proste, KB mija się z prawdą, musimy wykonać kilka dodatkowych kroków. Na szczęście dzięki temu możemy stosować równolegle kilka wersji agenta.

hyperic_logo

Po ściągnięciu, pliki agentów w wersji 5.8.2 należy przegrać na serwer VIN do katalogu np. /tmp/hyperic. Pliki dekompresujemy, do tego samego katalogu wgrywamy obecne pliki agentów z katalogu /opt/vmware/agent-binaries:

inav1
Następnie postępujemy zgodnie z tym schematem: Dekompresujemy plik agenta 5.8.0, katalog zawierający odpowiednie pliki agenta 5.8.2 wgrywamy do katalogu agent-5.8.0/bundles z oryginalną nazwą 5.8.0. Zmieniamy nazwę agent-5.8.0 na agent-5.8.2 i kompresujemy. Brzmi to dziwnie, ale dokładny przykład zamieszam poniżej:

inav2

W związku z tym, że na appliance VIN nie ma polecenia zip, pliki agentów przeznaczonych dla systemów Windows możemy przygotować wcześniej na systemie zawierającym tę komendę. Dzięki tak spreparowanym plikom będziemy mogli używać w jednym Infrastructure Navigator dwóch różnych wersji agenta vCenter Hyperic. Możemy oczywiście nadpisać wersję 5.8.0 spreparowaną wersją 5.8.2 i też będzie to działać. Ostatnim krokiem jaki musimy wykonać to wygenerowanie sum kontrolnym sh256 dla nowo wygenerowanych plików. Nie jest to krok obowiązkowy, możemy w profilu danego agenta usunąć sumy kontrolne i też to będzie działać. Ze względu na bezpieczeństwo lepiej jest jednak tego kroku nie pomijać.

inav3

Pozyskane sumy kontrolne wklejamy w polu “Agent files SHA-256” oddzielane przecinkiem.

inav4

To wszystko, mamy przygotowany działający profil.

inav5

Nowo instalowani agenci rejestrują się poprawnie w vCenter Hyperic jako wersja 5.8.2:

inav6

Niestety nie możemy wykonać podniesienia wersji już zainstalowanego i działającego agenta z poziomu vSphere Web Clienta poprzez wykonanie akcji “install” dla nowo utworzonego profilu. Taka operacja jest możliwa tylko i wyłącznie z poziomu vCenter Hyperic (lub ręcznie).

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.