Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Horizon View: Windows Serwer 2008R2 jako stacja robocza.

| 0 comments

Jedną z nowości w Horizon View 5.3 jest możliwość użycia systemu Windows Server 2008R2 jako stacji roboczej. To udogodnienie powstało głównie ze względów licencyjnych, sposób licencjonowania Windows 7 i innych systemów typu desktop w środowiskach wirtualnych, nie jest optymalny z kosztowego punktu widzenia (przy wdrażaniu View). Dlatego też należy pamiętać, że jedyną licencją jaką możemy zastosować w takiej konfiguracji, jest niezmiennie Datacenter. W dokumentacji jest co prawda napisane, że inne licencje nie były testowane (czyli mogą działać), ale użycie licencji typu standard na masową skalę jest nie opłacalne całkowicie. Aktualnie Windows Server 2012R2 nie jest oficjalnie wspierany, ale że jest licencjonowany na tej samej zasadzie, należy się spodziewać, że niedługo i taka konfiguracja będzie dostępna.

Przygotowanie do działanie takiej konfiguracji jest dość proste, na początku musimy odpowiednio skonfigurować nasz Horizon View Connection Server. Uruchamiamy narzędzie ADSI Editor (Menu start –> Administrative Tools –> ADSI Edit). Następnie podłączamy się pod lokalną instancję serwera ADAM:

srv0

W kolejnym kroku przestawiamy parametr pae-EnableServerInDesktopMode z 0 na 1:

srv1

Powyższe czynności przeprowadzamy na jednym serwerze, na pozostałe repliki prześlą się automatycznie. Nie wymagany jest restart usługi bądź serwera. I teraz ostrzeżenie, w takiej konfiguracji, w konsoli Horizon View będziemy mogli wskazać dowolną maszynę Windows Server 2008R jako potencjalne źródło (czyli maszyny z infrastruktury też)! Nie pomylcie się! Przygotowanie maszyny która będzie wzorcem dla naszych stacji roboczych też nie stanowi problemu. Na wybranym systemie Windows Server 2008R2 musimy doinstalować usługę Windows Desktop Experience oraz zainstalować Horizon View Agent z parametrem VDM_FORCE_DESKTOP_AGENT=1 (z linii komend: VMware-viewagent-x86_64-5.3.0-xxxxx.exe /v”VDM_FORCE_DESKTOP_AGENT=1″).

I to wszystko, dalej postępujemy standardowo, zakładamy odpowiednią pulę i wskazujemy naszą maszynę, ostatecznie wszystko działa bardzo dobrze:

srv

English

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.