Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Horizon View: Dodanie wirtualnej maszyny do manualnej puli.

| 0 comments

Produkty firmy VMware możemy podzielić równo na dwie kategorie, te dopracowane (takie jak vSphere), i te, które hmm, stwarzają problemy (z szacunku dla kilku pracowników tej firmy których znam, nie będę wymieniał tych produktów). Nawet jednak te dopracowane, takie jak Horizon View, mają czasem tak dziwne braki, że ręce opadają. W przypadku View, mamy do czynienia z dwoma poważnymi ograniczeniami, jedno to brak możliwości migrowania puli maszyn pomiędzy różnymi serwerami vCenter i drugie, brak możliwości dodawania maszyn do manualnej puli. O ile pierwsze jestem w stanie jakoś zrozumieć, o tyle drugie już nie. Tworząc manualną pulę, wybieramy maszyny które dodajemy, możemy je potem z tej puli usuwać, ale już dodać nowych, absolutnie nie. Czy dodanie małego plusika w GUI to aż takie wyzwanie?

Na szczęście mamy Internet, a w nim paru rozgarniętych ludzi. Procedura migracji wirtualnej stacji roboczej pomiędzy różnymi vCenter wygląda następująco (Horizon View może być podpięty do obydwu vCenter lub mogą to być dwie różne instalacje Horizon View):

Pulę źródłową, jeśli jest to pula automatyczna, przełączamy w tryb “Disable Provisioning”. Maszynę wirtualną przełączamy w tryb “maintenance” i usuwamy z Horizon View Managera:

m-view-2

 

W następnym kroku maszynę usuwamy (Remove from Inventory) z pierwszego vCenter i rejestrujemy na drugim vCenter. Tworzymy w Horizon View nową pulę manualną na nowym vCenter, logujemy się do Horizon View Connection Server (niezależnie od ilości replik, procedurę przeprowadzamy tylko na jednym), uruchamiamy View PowerCli i wydajemy następujące polecenia:

m-view-1

Użyta procedura została napisana przez Andre Leibovici i jak widać, działa doskonale. W załączonym pliku mamy kilka różnych procedur do manipulowania maszynami w obrębie manualnych pul (wszystkie działają z Horizon View 5.3 na vSphere 5.5U1 bez najmniejszego problemu). Ostatnim krokiem w naszej procedurze jest usunięcie uprawnień użytkownika w starej puli (mimo usunięcia maszyny, uprawnienia pozostają). Ma to o tyle znaczenie, że przy okresie przejściowym (w trakcie migracji maszyn) użytkownik widzi uprawnienia do dwóch różnych pul (problemu nie ma, jeśli jest to nowa instancja Horizon View). Musimy też pamiętać o robieniu… przerw. Odświeżanie informacji pomiędzy serwerami ADAM trochę trwa, pośpiech nie jest wskazany, uszkodzenie bazy LDAP, automatycznie skazuje daną instancję Horizon View na reinstalację.

I nie chwalcie się tymi manipulacjami przed supportem VMware, nie jest to oficjalnie wspierane Uśmiech

English

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.