Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

EMC vVNX – Testujemy VVOL w vSphere 6 – Część druga.

| 0 comments

W pierwszej części zainstalowaliśmy i częściowo skonfigurowaliśmy EMC vVNX VVOL Tech Prewiew, teraz będziemy kontynuowali ten proces. Na początku kilka słów teorii. VMware VVOL niesie ze sobą sporo zmian w zakresie konfiguracji przestrzeni dyskowych w środowisku vSphere. Znika pojęcie sztywnego luna i wprowadzona zostaje pomiędzy macierz a vSphere nowa warstwa logiczna która w założeniu ma uprościć model zarządzania całością. Administrator macierzy dyskowej konfiguruje kontener zawierający vvol datastore z konkretnymi serwisami (thin, deduplikacja etc.) i za pomocą endpointa łączy ten kontener z vSphere. Administrator vSphere na bazie udostępnionych serwisów tworzy polityki dyskowe za pomocą których komponuje właściwy “datastore”. Cudzysłów jest na miejscu, VVOL jest realizacją koncepcji VMware Sofware Defined Storage gdzie wszystko jest definiowane (politykami) programowo i gdzie powoli zanikają sztywne połączenia. Wydaje się to udziwnione ale zapewniam że każdy administrator bardzo szybko się w tym odnajdzie.

 

vvol59

W tej części zaczynamy od dodania naszej macierzy vVNX jako “Storage Provider” w vCenter. Jest to absolutnie kluczowy krok, bez niego nie ruszymy dalej (vCenter i vVNX komunikują się poprzez protokół VASA w wersji 2.0). W trakcie procedury dodawania nowego dostawcy jest dla niego generowany przez VMCA nowy certyfikat SSL, certyfikat ten jest instalowany w EMC vVNX. Jeśli planujemy dodanie więcej niż jednego vCenter do vVNX to musimy posłużyć się zewnętrznym (wspólnym dla wielu vCenter) Platform Service Controller (PSC VMCA), inaczej za każdym razem będziemy nadpisywać certyfikat vVNX. Nie wiem do końca czy jest to błąd ale u mnie generowanie nowego certyfikatu działa tylko w momencie gdy VMCA funkcjonuje jako root (PSC i vCenter mają certyfikaty maszyny wygenerowane w zewnętrznym CA). Za każdym razem gdy VMCA funkcjonowało jako Intermediate, spotykałem się z komunikatem “Register new storage provider” operation failed for the entity with the following error message. A problem was encountered while provisioning a VMware Certificate Authority (VMCA) signed certificate for the provider”. Podajemy następujące parametry:

vvol40

Po chwili vVNX zgłasza się poprawnie i możemy sprawdzić wszystkie wspierane parametry profili dyskowych.

vvol41

Wracamy do interfejsu EMC vVNX i w sekcji Block—>iSCSI konfigurujemy potrzebne nam interfejsy (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej).

vvol43

Następnie w sekcji File—>NAS Servers konfigurujemy nasz pierwszy serwer (przypomina to trochę konfigurację EMC VNX for File). NAS jest tak naprawdę nowym interfejsem sieciowym przez który vVNX będzie serwowało dane do ESXi.

vvol42

Dla każdej dostępnej puli dyskowej musimy stworzyć osobny serwer NAS.

vvol44

Końcowe ustawienia.

vvol46

W sekcji VMware—>Datastores tworzymy pierwszy datastore (czyli Blocking Storage Container). Wybieramy oczywiście VVOL.

vvol56

Nadajemy nazwę.

vvol57

Łączymy z profilem dyskowym.

vvol58

Aby komunikacja ESXi—>VVOL odbywała się poprawnie, musimy stworzyć Protocol Endpoint. PE to punkt łączący serwer NAS z konkretnymi ESXi.

vvol52

Warto zrobić oddzielny Protocol Endpoint dla każdego podłączonego vCenter (ale nie jest to wymóg, możemy mieć tylko jeden, globalny PE).

vvol53

Możemy wybrać konkretne ESXi. Przypomina to tworzenie Storage Group w EMC VNX.

vvol54

Na tym etapie wracamy do vCenter, tworzymy nowy Datastore (wybierając VVOL). Podajemy nazwę i wybieramy właściwy Datastore z kontenera Blocking Storage Container.

vvol62

Wybieramy hosty ESXi.

vvol63

Parametry końcowe.

vvol64

Nasz nowy VVOL Datastore.

vvol65

Oczywiście w trakcie pierwszej konfiguracji jak tutaj opisana, musimy przejść wiele kroków dodatkowych. W normalnej eksploatacji sprowadzi się to do tworzenia nowych Datastore. Dodatkowo EMC vVNX VVOL Tech Prewiew ma sporo ograniczeń licencyjnych i nie pełną implementację VVOL. Nie przetestujemy tutaj wszystkich funkcjonalności, jednak jeśli chcemy zacząć zabawę z VVOL to śmiało możemy zacząć od vVNX. Oprócz wersji obsługującej VVOLe dostępna jest też pełna, darmowa wersja vVNX (obsługująca VASA 1.0), jej konfiguracja jest bardzo podobna do tej opisanej tutaj.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.