Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

EMC VNX for File Simulator – instalacja i konfiguracja.

| 2 komentarze

Często jest tak, że nie mamy dostępu do sprzętu danego Vendora. Macierze są bardzo drogimi zabawkami i nie pojawiają się ot tak w domowych labach. Na szczęście firmy takie jak EMC udostępniają emulatory. Emulator macierzy VNX na przykład. Oczywiście jest to produkt pozbawiony części blokowej (FC) ale za to z w pełni funkcjonalną częścią plikową (włączając w to cały interfejs zarządczy) NAS. Całkowicie za darmo. Brzmi to wszystko dość zaskakująco, prawda? Co nam to daje? Możliwość sprawdzenia w praktyce jak wygląda obsługa profesjonalnej macierzy dyskowej oraz możliwość przetestowania kilkunastu rozwiązań w tym np. replikacji pomiędzy macierzami (wymaga to uruchomienia dwóch symulatorów). No i oczywiście, zaspokojenie ciekawości, w końcu jak zawsze, głównie o to chodzi. A testowaliście już wirtualne Synology DSM?

EMC_VNX_UK_Price

 

W tym poście pokażę jak zainstalować i skonfigurować tytułową macierz VNX for File (w następnym poście będzie o instalacji EMC Isilon a w następnym o EMC VIPR). Symulator jest dostępny za darmo, bez licencji (a raczej z wgranymi licencjami na obsługę NFS, CIFS, Snapshot, Replicator i File retention) na stronach EMC, komu jednak nie chce się szukać może pobrać bezpośrednio ode mnie. Maszynę importujemy do vSphere (lub do VMware Workstation/Player) standardowo:

vnx1

Wersja VNX to 8.1 czyli na tę chwilę najnowsza (można to sprawdzić i ewentualnie wykonać upgrade (na własne ryzyko) za pomocą Unisphere Service Manager do pobrania z sekcji Support):

vnx2

Możemy też ściągnąć wersję 7.1.6 (taka wersja jest zainstalowana w macierzach VNX5300) z jednym kontrolerem (mniejsze wymagania). Maszyna ma dwa interfejsy i potrzebuje dwóch adresów IP, w przypadku posiadania własnego serwera DNS, najlepiej od razu stworzyć właściwe rekordy A/PTR (ułatwi to nam podmianę certyfikatów SSL). Oczywiście nie jest to krok wymagany do poprawnego działania. Mowa jest tutaj tylko o adresach zarządczych, dodatkowo będzie potrzebny minimum jeden adres IP dla wystawianych usług.

vnx0

Po uruchomieniu maszyny logujemy się do niej jako root/nasadmin (użytkownikami, w tym spięciem VNX z AD lub LDAP, zarządzamy z poziomu Unisphere):

vnx3

I konfigurujemy sieć wydając polecenie netconfig –d eth0 (i eth1):

vnx4

W skonfigurowaniu interfejsów wydajemy polecenie ifup eth0 (i eth1). W pliku /etc/sysconfig/network możemy wyłączyć ipv6:

vnx10

Na tym etapie to wszystko, możemy się wylogować (odczekać kilka minut) i przejść do interfejsu zarządczego. Łączymy się przez przeglądarkę na adres pierwszego interfejsu (w moim przypadku: http://vnx1a.piszki.pl), jeśli wszystko jest ok, widzimy to:

vnx5

Prawda, że proste? Możemy uruchomić Unisphere i przejrzeć konfigurację (login i hasło to root/nasadmin). Unisphere do działania potrzebuje Javy i ustawienia opcji Security na Medium (Panel sterowania –> Java). Aby skorzystać z naszego symulatora, musimy jeszcze aktywować po kolei wszystkie (lub wybrane) licencje, robimy to w sekcji “Settings –> Manage Licenses”:

vnx8

Macierz w takiej formie jest gotowa i można się nią bawić, jeśli chcemy ją wykorzystać do poważniejszych testów (pamiętajmy jednak że wydajność nie będzie największa) musimy wykonać jeszcze trzy kroki. W pierwszym kroku wyłączamy macierz i dodajemy jej 2GB RAM (tak aby miała minimum 6GB RAM), bez tego zapasowy kontroler (data_mover3) będzie niesprawny (komunikat “slot_empty”). W drugim kroku przenosimy jeden z dwóch kontrolerów (data_movers) na drugi, skonfigurowany przez nas wcześniej, interfejs sieciowy (katalog /opt/blackbird/tools) za pomocą polecenia configure_nic (drugi “kontroler” przydaje się w trakcie podnoszenia wersji VNX):

vnx6

I ostatni krok, restartujemy macierz poleceniem reboot. Po restarcie możemy zweryfikować poprawność nowej konfiguracji:

vnx7

vnx12

Macierz ma na starcie skonfigurowane dwie pule oznaczone jako economy (ok 20GB) i performance (ok 90GB) co powinno wystarczyć do testów w zupełności. Ja osobiście zainstalowałem sobie dwie takie macierze, będą mi potrzebne do testów EMC VIPR o których napiszę w innym poście. Posiadacze własnego CA, którzy będą chcieli podmienić certyfikaty SSL którymi przedstawia się Control Station (Unisphere), mogą zajrzeć tutaj. Przygotowanie odpowiedniego DATASTORE możemy zrobić na dwa sposoby. Sposób pierwszy, tradycyjny, nudny i passe czyli tworzymy na macierzy udział i podłączamy go pod ESXi tradycyjnie. Jako że jest to pierwszy z moich postów na temat produktów EMC, opiszę tutaj sposób drugi. Tym sposobem w świecie programowo zdefiniowanych przestrzeni dyskowych jest EMC VSI for vSphere. Jest to plugin do vCenter Web Clienta instalowany jako wirtualny appliance i dostarczający zintegrowaną obsługę produktów EMC (udostępniany jest za darmo). Instalacja jest bardzo prosta, po wgraniu, skonfigurowaniu i uruchomieniu appliance, logujemy się do interfejsu administracyjnego VSI i integrujemy go z naszym vCenter (https://IP_appliance:8443/vsi_usm/admin  Login: admin/ChangeMe):

vsi1

W następnym kroku przechodzimy do vSphere Web Client i sekcji “vCenter—>EMC VSI—>Solutions Integration Services” podpinamy nasz VSI:

vsi2

Jak widać zwrotnie zostanie użyty ten sam login co przy podpinaniu vCenter do VSI, dlatego potrzebne są uprawnienia Administratora vCenter dla tego loginu. Efekt integracji:

vsi3

Teraz w sekcji Storage Systems dodajemy po kolei nasze wirtualne macierze VNX:

vsi5

Integracja przebiega bez problemu:

vsi6

I na końcu możemy stworzyć nasz nowy DATASTORE na wirtualnych macierzach VNX z poziomu menu dostępnego po kliknięciu na poziomie klastra lub pojedynczego serwera:

vsi7

Parametry przykładowego dysku:

vnx11

Taka metoda tworzenia potrzebnej przestrzeni dyskowej jest dużo wydajniejsza i szybsza od modelu tradycyjnego. Symulatory macierzy działają bardzo dobrze, bardzo polecam przetestowanie ich. Instrukcję instalacji macierzy można też pobrać stąd, jest w niej też napisane jak rozszerzyć przestrzeń dyskową. Jeśli będą jakiekolwiek pytania to chętnie odpowiem na nie.

Oceń ten artykuł:
[Total: 3 Average: 5]

2 Comments

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.