Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

EMC VNX Content Pack dla vRealize Log Insight – instalacja i konfiguracja

| 0 comments

Z witryny VMware Solutions Exchange można pobrać  EMC VNX Content Pack dla vRealize Log Insight. Jest to bardzo dobre udogodnienie dla użytkowników obu produktów. Niestety razem z tym rozszerzeniem nie została opublikowana dokumentacja opisująca konfigurację po stronie EMC VNX. Przeszukując Internet nie znalazłem informacji pokazującej w spójny sposób jak skonfigurować macierz EMC VNX do wysyłania logów do centralnego sysloga (jakim jest Log Insight). W przypadku VNX File nie ma większego problemu, kontroler jest obsługiwany przez system Linuks i wystarczy odpowiednio przekierować logi. Natomiast w przypadku EMC Block, mamy do czynienia z rzadkim przypadkiem kiedy kontrolery pracują pod kontrolą systemu Windows do którego nie ma żadnego dostępu. W tym wypadku musimy mieć serwer pośredniczący z zainstalowanym Unisphere Host Agent. W tym poście opiszę krok po kroku konfigurację wszystkich elementów, zaczniemy od zainstalowania Agenta Unisphere.

li-logo

Plik instalacyjny Unisphere Host Agent można pobrać ze strony EMC Support na praktycznie dowolny system operacyjny (Linuks, AiX, Solaris, Windows). Agent rejestruje się po stronie macierzy, pobiera zdarzenia i zapisuje je do logu systemu na którym jest zainstalowany (w systemach Unix jest /var/log/messages a w systemie Windows jest to Application log). W trakcie instalacji agenta zostaniemy poproszeni o podanie adresów IP obydwu kontrolerów (SP).

emc11

Należy zwrócić uwagę na zawartość wynikowego pliku agent.config. Instalator w systemie Windows tworzy wpisy zaczynające się od “User” a prawidłową wartością jest “user”:

emc10

W moim przypadku zdecydowałem się na wersję agenta pod system Windows, w takim przypadku należy wykonać dodatkowy krok. Musimy pobrać (vRealize Log Insight –> Administration –> Agents) i zainstalować agenta który prześle logi z Windows do naszego vRealize Log Insight:

emc12

Pamiętajmy jednak, że taki schemat zajmuje nam jedną licencję (OSI) w Log Insight. W tym momencie możemy przejść do Unisphere i skonfigurować zdalne logowanie. Przechodzimy do sekcji System –> Monitoring and Alerts –> Notification for block. Zaczniemy od przygotowania odpowiedniego template (czyli co będziemy logować), tutaj postępujemy wedle uznania:

emc1

Przechodzimy do sekcji “Centralized Monitors” i dodajemy “Portal”. Portal w rozumieniu EMC jest systemem pośredniczącym zbierającym logi z obydwu SP. Może to być VNX File (Cellerra) jeśli ją mamy lub Unisphere Central. Ze względu na obciążenie jakie może wygenerować logowanie zdarzeń, preferowaną metodą jest system zewnętrzny czyli Unisphere Central.

emc2

Ja wybrałem NAS ze względu na jego niskie obciążenie.

emc3

W kolejnym kroku dodajemy Event Monitor.

emc4

Event Monitor to nic innego jak nasz Unisphere Host Agent, możemy podać jego adres IP lub przeskanować daną podsieć. Możemy mieć podłączonych więcej niż jednego agenta.

emc6

Tak wygląda prawidłowa konfiguracja:

emc7

W następnym kroku klikamy w “Monitor System” i wybieramy nasz Portal (trochę to dziwne) i podłączamy do niego wcześniej zdefiniowany profil logowania:

emc8

Na tym etapie mamy wszystko skonfigurowane.

emc9

W tym momencie możemy sprawdzić czy logi są prawidłowo pobierane (jak widać na obrazku poniżej, wszystko działa zgodnie z założeniami):

emc13

W tym momencie możemy przejść do vRealize Log Insight i zainstalować (z marketplace lub ręcznie) EMC VNX Content Pack i obserwować co się dzieje na naszej macierzy:

emc15

Logi z macierzy pojawiają się w vRealize Log Insight.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.