Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

EMC Avamar – Backup EMC Celerra (VNX Unified) via NDMP

| 0 comments

Używając w naszym środowisku EMC Celerra (NAS) i udziałów CIFS/NFS, prędzej czy później pojawi się potrzeba wykonania backupu danych tam trzymanych. Tego typu rozwiązania możemy archiwizować za pomocą protokołu Network Data Management Protocol (NDMP). Autorem tego protokołu jest firma NetApp, po serii zakupów jego właścicielem stała się firma EMC, jest to jednak protokół dostępny dla wszystkich i w tej chwili używają go wszystkie firmy zajmujące się archiwizacją. Spotkamy go w IBM Tivoli, EMC Avamar, EMC NetWorker, Symantec NetBacku, Exec i wielu innym w tym OpenSource jak Bacula i Amanda. Opisana przez ze mnie poniżej konfiguracja została oparta o Avamar Server 6.1 (Virtual) i VNX for File 7.1. Konfiguracja dla Avamar Server 7 i VNX for File 8.1 jest dokładnie taka sama, EMC Avamar 7 wspiera dodatkowo backup EMC Isilon via NDMP. Topologia całego rozwiązania przedstawia się tak:

avamar5

Oczywiście Avamar NDMP Accelerator to nic innego jak serwer Linuks z zainstalowaną dystrybucją RedHat 4 (lub zgodną) z zainstalowanymi pakietami AvamarClient-Linux i AvamarNDMP-Linux. Pakiety te pobieramy wchodząc na adres https://avamar_server i w sekcji “Documents & Downloads” szukamy pozycji NDMP.

avamar2

Sam RedHat 4 może być zainstalowany w wersji minimalnej, potrzebujemy jedynie SSH. Jeśli planujemy wykonywanie symultanicznych kopii to musimy skonfigurować na serwerze RedHat 8GB RAM, w innym wypadku spokojnie wystarczą 2GB. Pakiety instalujemy poleceniem rpm –ivh pakiet.rpm. Zanim skonfigurujemy NDMP, musimy zalogować się do EMC VNX Control Station jako nasadmin, wykonać su root i założyć użytkownika ndmp, polecenie wygląda tak:

/nas/sbin/server_user server_2 -add -md5 -passwd ndmp

avamar6

Usługa NDMP na EMC Celerra jest domyślnie włączona. Aby wykonywać kopie symultanicznie, musimy na Control Station wydać dodatkowe polecenie:

server_param server_2 –f NDMP –m snapTimeout –v 30

Wracamy do konsoli RedHat i wydajemy polecenie avsetupndmp kolejno podając potrzebne parametry::

/usr/local/avamar/bin/avsetupndmp

avamar7

Avamar account name to nic innego jak nazwa pod jaką zarejestruje się klient NDMP w serwerze Avamar. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie to wydajemy polecenie:

/usr/local/avamar/bin/avregister

avamar8

Podajemy nazwę serwera Avamar i domenę w jakiej zarejestruje się klient (tutaj domyślnie “clients”). Jeśli wszystko przebiegło poprawnie to w Avamar Serwer GUI możemy zobaczyć klienta NDMP i możemy też zobaczyć wszystkie aktywne udziały.

avamar9

I to wszystko, w dalszym etapie postępujemy z NDMP jak z każdym innym klientem. Wykonując backup na EMC Celerra jest wykonywany snapshot (funkcja SnapSure) danego filesystemu, jeśli w danej puli plikowej barkuje miejsca to możemy spotkać się z błędem “NDMP: SnapSure file system creation fails”.

avamar3

Weryfikację miejsca możemy przeprowadzić poleceniem na Control Station fs_ckp (czyli ręczne wykonanie migawki):

avamar4

Jak widać miejsca brak, musimy w GUI Control Station zwiększyć ilość miejsca w danej puli plikowej.

Oceń ten artykuł:
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.