Piszki Lab

Analiza przypadku w języku przodków…

Data Domain Virtual Edition – instalacja i konfiguracja.

| 0 comments

Jak już nie raz pisałem, firmie EMC należą się wielkie brawa za podejście do tematu wypuszczania swoich produktów w wersji community. Dzięki temu mamy możliwość zapoznania się z wieloma rozwiązaniami, w tym jednym z najnowszych, którym jest Data Domain VE. Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest Data Domain to spieszę z wyjaśnieniem. Jest to urządzenie które może funkcjonować jako NAS lub jako programowa biblioteka taśmowa (VTL) a służące jako miejsce składowania backupów (generalnie). Dzięki nieprawdopodobnie skutecznym algorytmom deduplikacji, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni jesteśmy w stanie upchnąć ogromne ilości danych. Dodajmy do tego replikację pomiędzy urządzeniami i kilka innych przydatnych funkcji a otrzymamy naprawdę ciekawe rozwiązanie obsługiwane przez większość rozwiązań do backupu (np. EMC Avamar, Veeam Backup). W tym roku miała premierę wersja wirtualna Data Domain, która jest dystrybuowana jako plik OVA i zawiera w sobie licencję community. Licencja ta pozwala wykorzystać 0.5T przestrzeni RAW (po deduplikacji spokojnie pomieści 3T lub więcej standardowych danych), do tego dochodzi replikacja i szyfrowanie oraz DD Boost (czyli wsparcie dla zewnętrznych rozwiązań).

ddve8

Oznacza to też, że oprócz przetestowania Data Domain VE jako takiego, możemy w swoim domowym labie stworzyć profesjonalne miejsce do przechowywania backupów (zadaj sobie pytanie, czy Twój NAS obsługuje deduplikację?). Instalacja DD VE jest bardzo prosta, musimy z poziomu vSphere Web Clienta załadować plik OVA do naszego środowiska. W trakcie tej operacji musimy zdecydować jaką wielkość appliance wybieramy (do wyboru są trzy opcje), jeśli będziemy bazować na licencji community to wybieramy pierwszą opcję.

ddve1

Jeśli mamy wykupioną licencję na DD VE to musimy wybrać właściwą opcję posiłkując się tą tabelką:

ddve2

Wymagane jest też, aby w sieci w której uruchomimy DD VE funkcjonował serwer DHCP z którego zostanie pobrana inicjalna konfiguracja sieci (można to później zmienić z poziomu DD VE). Przed pierwszym uruchomieniem dodajemy do DD VM dodatkowy dysk na dane (500GB) i włączamy opcję synchronizacji czasu z hostem. Uruchamiamy, czekamy kilka minut i możemy zalogować się na adres https://DDVE_IP (login to sysadmin a hasło to changeme).

ddve3

Ładujemy plik z licencją (wersja community jest zawarta w archiwum DD VE).

ddve4

Przy pierwszym logowaniu uruchomi się konfigurator, z jego poziomu możemy zmienić ustawienia sieci i przede wszystkim dodać do DD VE nowy (dodany przez nas) dysk na dane.

ddve6

W opcjach systemowych możemy zmienić hasło użytkownika sysadmin, ustawić alerty email itp. Kolejną ważna opcją jest włączenie protokołu DD Boost za pomocą którego rozwiązania takie jak Veeam Backup będą mogły się komunikować z Data Domain (podajemy nazwę udziału i tworzymy użytkownika).

ddve7

W ostatnim kroku możemy stworzyć udziały CIFS lub NFS. Na tym etapie Data Domain VE działa poprawnie i w pełni funkcjonalnie. Menu jest jest bardzo czytelne, możemy wszystko posprawdzać i ewentualnie pozmieniać to, co nas interesuje. Widok ogólny DD VE:

ddve9

Zajętość file systemu:

ddve10

Teraz na przykładzie Veeam Backup (dla którego jest dostępna pełna, darmowa licencja) pokaże jak skonfigurować całość i wykonać backup wirtualnej maszyny na Data Domain VE. Zaczynamy od skonfigurowania nowego repozytorium, wybieramy “Deduplicating storage appliance”.

ddve11

Wskazujemy EMC Data Domain.

ddve12

Podajemy parametry naszego Data Domain Virtual Edition oraz uprawnienia (użytkownik veeam którego założyłem wcześniej).

ddve13

Wybieramy repozytorium (stworzony przeze mnie wcześniej udział Veeam).

ddve14

Podsumowanie.

ddve15

I wszystko gotowe.

ddve16

Tworzymy nowe zadanie backupu, wybieramy nasze nowe repozytorium DD VE.

ddve17

Uruchamiamy backup, jak widzimy połączenie jest.

ddve18

Dane poprawnie lecą do DD VE (przepływ ograniczyłem po stronie Veeam do 2 Mb/s).

ddve19

Kopia została zakończona, ratio deduplikacji wyniosło 2.4 (dla pojedynczej maszyny Windows Server 2012R2, dla wielu wskaźnik będzie jeszcze większy).

Oceń ten artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.